Maintenance Classroom Schedule - Week 15/10/2017 (Rev.1- 12/10)

Building (S), 1st Floor Classrooms Schedule

 

 

 

Sat. 14/10

Sun. 15/10

Mon. 16/10

Tue. 17/10

Wed. 18/10

Thu. 19/10

Fri. 20/10

Notes

S101

Morning

Course(s)

 

Airbus A330 (RR RB 211 Trent 700) T2

 

 

Topic(s)

 

ATA 34

Exam, ATA 44

ATA 44

ATA 44, 36, 21

 

 

Instructor(s)

 

Eng. Tarek El Shahawy

Eng. Amr Abdel Haleem

Eng. Amr Abdel Haleem, Eng. Mohamed Basma

 

 

Afternoon

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

S102

Morning

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Afternoon

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Schedule Revision No.: 1                   Schedule Revision Date: 12-10-2017
Building (S), 1st Floor Classrooms Schedule

 

 

 

Sat. 14/10

Sun. 15/10

Mon. 16/10

Tue. 17/10

Wed. 18/10

Thu. 19/10

Fri. 20/10

Notes

S103

Morning

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Afternoon

Course(s)

 

Airbus A340/330 Recurrent Course for Electric Engineers

 

 

 

 

Topic(s)

 

Electric Systems, Avionics Systems

Avionics Systems, Airframe Systems, Engine Systems - GE CF6-80E, Engine Systems

Engine Systems, Engine Systems - CFM 56, Engine Systems - RR Trent 700

 

 

 

 

Instructor(s)

 

Eng. Amr Ali, Eng. Mohamed Ali

Eng. Mohamed Ali, Eng. Essam Abd El Fattah, Eng. Ahmed Gouda

Eng. Essam Abd El Fattah

 

 

 

 

S104

Morning

Course(s)

 

Basic Indoctrination for undergraduate Aeronautical Engineers Phase 2 (4th year)

 

 

Topic(s)

 

Turbines

Turbines, Exhaust system

Exhaust system, Accessory Drives

Accessory Drives, Lubrication

 

 

Instructor(s)

 

Eng. Ehab Gouda

Eng. Ehab Gouda, Eng. Naglaa Fathy

Eng. Naglaa Fathy

Eng. Naglaa Fathy , Eng. Mohamed Mostafa

 

 

Afternoon

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Schedule Revision No.: 1                   Schedule Revision Date: 12-10-2017
Building (S), 1st Floor Classrooms Schedule

 

 

 

Sat. 14/10

Sun. 15/10

Mon. 16/10

Tue. 17/10

Wed. 18/10

Thu. 19/10

Fri. 20/10

Notes

S105

Morning

Course(s)

 

Boeing B777 Recurrent Course for AF & PP Engineers

 

 

 

 

Topic(s)

 

Electric Systems, Avionics Systems, Airframe Systems

Airframe Systems, Engien Systems - PW 4090

Engine Systems - GE 90

 

 

 

 

Instructor(s)

 

Eng. Enas Mohamed, Eng. Karima Farag, Eng. Ahmed Emad

Eng. Ahmed Emam,

 Eng. Mohamed Mostafa

Eng. Ahmed Emam

 

 

 

 

Afternoon

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

S106

Morning

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Afternoon

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Schedule Revision No.: 1                   Schedule Revision Date: 12-10-2017
Building (S), 1st Floor Classrooms Schedule

 

 

 

Sat. 14/10

Sun. 15/10

Mon. 16/10

Tue. 17/10

Wed. 18/10

Thu. 19/10

Fri. 20/10

Notes

S107

Morning

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Afternoon

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

S108

Morning

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Afternoon

Course(s)

 

Basic Indoctrination for Mechanical Engineers

 

 

Topic(s)

 

Weight & Balance

Weight & Balance, Digital Techniques

Digital Techniques

 

 

Instructor(s)

 

Eng. Mohamed Nabawy

Eng. Mohamed Nabawy, Eng. Mohamed Ali

Eng. Mohamed Ali

 

 

Schedule Revision No.: 1                   Schedule Revision Date: 12-10-2017
Building (S), 1st Floor Classrooms Schedule

 

 

 

Sat. 14/10

Sun. 15/10

Mon. 16/10

Tue. 17/10

Wed. 18/10

Thu. 19/10

Fri. 20/10

Notes

S110

Morning

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Afternoon

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

S111

Morning

Course(s)

 

Basic Complementary for AF&PP Engineers

 

 

Topic(s)

 

Avionics

Exam

 

 

Instructor(s)

 

Eng. Mohamed Ali

 

 

 

Afternoon

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Schedule Revision No.: 1                   Schedule Revision Date: 12-10-2017
Building (S), 1st Floor Classrooms Schedule

 

 

 

Sat. 14/10

Sun. 15/10

Mon. 16/10

Tue. 17/10

Wed. 18/10

Thu. 19/10

Fri. 20/10

Notes

S115

Morning

Course(s)

 

 

 

 

CDCCL Recurrent Course

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

CDCCL

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

Eng. Haytham Ibrahim

 

 

 

Afternoon

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

S119

Morning

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Afternoon

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Schedule Revision No.: 1                   Schedule Revision Date: 12-10-2017
Remote Classrooms Schedule

 

 

 

Sat. 14/10

Sun. 15/10

Mon. 16/10

Tue. 17/10

Wed. 18/10

Thu. 19/10

Fri. 20/10

Notes

EGME

Morning

Course(s)

A320 Tasks Course for Line Maintenance Practical

 

 

 

 

 

Topic(s)

L.M Tasks

 

 

 

 

 

Instructor(s)

Eng. Hossam Elhamy

Eng. Mohamed Shaaban, Eng. Waleed Mohamed, Eng. Nesma Salah

Eng. Nesma Salah

 

 

 

 

 

Afternoon

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

EGME

Morning

Course(s)

 

Boeing B737-600/700/800/900 (CFM56-7B) T1 Practical Training

 

 

 

 

Topic(s)

 

ATA 52, 26, 47

ATA 47, 21

ATA 25, 24, 33

 

 

 

 

Instructor(s)

 

Eng. Amany Noubi, Eng. Nour El Eslam

Eng. Nour El Eslam

Eng. Nour El Eslam, Eng. Ahmed Galal

 

 

 

 

Afternoon

Course(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructor(s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schedule Revision No.: 1                   Schedule Revision Date: 12-10-2017